קרקס הבריחה - Runaway Circus
Opening 1.7.2021 הפתיחה
הנסן - עיריית ירושלים - רן וולף - הרשות לפיתוח ירושלים - משרד ירושלים ומורשת

אנו בורחים מתלאות היומיום אל הווירטואלי, אל הטבע, אל מקומות אחרים, אל זהויות ותרבויות אלטרנטיביות. אנו בורחים מפרדיגמות שולטות לרגעים של עונג טהור. אנו מאזנים את קשיי היומיום בהפניית העורף אליהם, ליום אחד או לחיים שלמים, כדרך למרוד, או בתנועה יחד עם ההמונים אל עבר הסחות דעת חדשות ומפתות.

אולם יותר ויותר, אנו מבינים שלאסקפיזם שלנו יש מחיר. בעוד מודעותנו לעלויות החברתיות, הפוליטיות, האקולוגיות והתרבותיות של החיים המערביים גדלה, נדמה כי לא ניתן עוד לברוח מהידע החדש. ככל שננסה להתעלם מכך, החופשות הקטנות שלנו לא מפסיקות להזכיר לנו את עלותן ואת הסימנים שהם משאירים אחריהן בעולם, ומנגנוני הבריחה שלנו מזדהמים. מתוקף תפקידו כפסטיבל, צורה אסקפיסטית כשלעצמה, שבוע העיצוב ירושלים 2021 מבקש להחיות ולחקור צורה טהורה לכאורה של אסקפיזם, לפחות במקורותיה — פסטיבל הפסטיבלים, היכל הבידור והפלא — הקרקס הנודד. ישות טעונת קונפליקטים, הקרקס הוא באחת פלאי ומסוכן, מכיל ונצלני, קסום וטכנולוגי, טהור ואפל. הוא ההגשמה של הפוטנציאל האנושי, וכשהוא מתפרק, מזכיר לנו את חוסר היכולת שלנו למלא אותו. הוא מראה לנו את פלאי העולם והטבע, בעוד הוא מזכיר לנו את המחיר שנדרש כדי להביא אותו לפתחינו. הקרקס הוא המקום בו האסקפיזם הטהור ביותר והמציאות הקשה ביותר נפגשים. לאורך שבוע קיומו, ״קרקס הבריחה״ יחקור את החזית הבוהקת של אסקפיזם ואת אחורי קלעיו האפלים, ואולי אף יציע לנו רגע של נחת, כמו שעיצוב עושה לא פעם. אבל אולי, רק אולי, הוא גם יזכיר לנו שלא ניתן לברוח מהמציאות, ושמה שאנחנו עושים הוא תמיד השתקפות של מי שאנחנו.

אודות שבוע העיצוב ירושלים

שבוע העיצוב ירושלים מתקיים מ־2011 בניהול בית הנסן — מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה. בית הנסן מקיים ומקדם עשייה רבה ומגוונת במהלך השנה לקידום תחום העיצוב בירושלים ומעצבים ישראלים בכלל. שבוע העיצוב הוא אירוע השיא של מארג הפעילות השנתי ומהווה את פרויקט הדגל של בית הנסן, כאירוע העיצוב הציבורי הגדול והמשפיע בישראל. בשנת 2016 התרחב שבוע העיצוב לאירוע בינלאומי המתפרס על שורת אתרים בירושלים ומכיל ערב רב של אירועים, מופעים ותערוכות עיצוב מקומיות ובינלאומיות. מדי שנה שבוע העיצוב מתמקד בתמה מרכזית אשר בוחנת סיטואציות ירושלמיות וישראליות ייחודיות בעלות רלבנטיות בינלאומית, מתוך מחשבה כי הנוף התרבותי הייחודי בישראל הופך אותה למעין מעבדה חיה של נושאים גלובליים בוערים, ומתוך אמונה כי על עיצוב להגיב לנושאים אלו. שבוע העיצוב הוא יוזמה של משרד ירושלים ומורשת ושל הרשות לפיתוח ירושלים ומתקיים בניהול חברת רן וולף.

צוות שבוע העיצוב 2021

ניהול כללי: סמדר צוק ורן וולף, חברת רן וולף
מנהלת אמנותית: ענת ספרן
אוצר ראשי: טל ארז
עוזרת אוצרותית: טל גולני
מתאמת הפקה: יעל הרשקוביץ
תקשורת ושיווק: קארין שבתאי, חברת רן וולף
הפקה טכנית: בנדה הפקות
עיצוב גרפי: יואב פרי ודן עוזרי
פיתוח אתר: מאיר סדן
יח״צ מקומי: מירה אן בינרט
יח״צ בינלאומי: Vera Sacchetti, Inês Revés
שיווק דיגיטלי: MODUS